EDUCOM Palermo - Praktikum Zagreb

Erasmus+ program – EDUCOM

EDUCATING COMMUNITY TO REDUCE THE RISK OF CHILDREN’S SOCIAL EXCLUSION (EDUCOM)

EDUCOM je dvogodišnje strateško partnerstvo financirano iz Erasmus+ programa, koje se temelji na razmijeni iskustava, metoda i strategija koje podupiru razvoj djece u osnovnoškolskom okruženju koja su u riziku od bilo kojeg oblika socijalnog isključivanja (manjine s emocionalnim, socijalnim, ekonomskim poteškoćama), a smanjenje tog rizika je ujedno i krajnji cilj projekta.

TRAJANJE PROJEKTA: 01. 09. 2019. - 31. 08. 2021.

UKUPNI IZNOS BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA PROJEKT: 148.054,00 eura

GLAVNI CILJ

Razmjena dobrih praksi; ovaj projekt je prilika da zaposleni i odgovorni u partnerskim organizacijama nauče učinkovite metode i aktivnosti koje se primjenjuju u radu s djecom kako bi se smanjio rizik od socijalne isključenosti, kroz suradnje organizacija civilnog društva i obrazovnih institucija u korist obrazovanja, uključivanja i osnaživanja djece u dobi od 6 do 10 godina.

Dokazano je kako izvannastavne aktivnosti pomažu djeci da uče, stječu vještine, socijaliziraju se, jačaju emotivno i iskoriste svoj pun potencijal. Kako škole nemaju uvijek resurse (vrijeme, financije, profesionalni suradnici) da same snose teret organiziranja takvih aktivnosti, razvijanje sinergije između različitih socijalnih aktera predstavlja snažnu potporu u smanjenju socijalne isključenosti. Zbog toga je glavna projektna aktivnost osmišljena u obliku 5 višednevnih obuka za osoblje svake partnerske organizacije; učitelje, edukatore, pedagoge, psihologe, stručne terapeute i ostale koji rade s mladima. Učit ćemo od naših partnera, razmjenjivati znanja i iskustva koja su se pokazala uspješnima u radu s djecom, razvijati nove vještine i metode te ih nakon toga primjenjivati na lokalnoj razini u radu naše organizacije. U tu eksperimentalnu fazu testiranja novih praksi uključit ćemo minimalno 40 djece koja su u riziku od socijalnog isključivanja.

EDUCOM Palermo Praktikum Zagreb - Suradnja organizacija civilnog društva i obrazovnih institucija


NOSITELJI PROJEKTA

Italija: Associazione Uniamoci Onlus

Associazione Uniamoci Onlus je neprofitna organizacija iz Palerma koja djeluje u području integracije i socijalne uključenosti djece, mladih i odraslih osoba s invaliditetom, njhova osnažavanja, međunarodnom promicanju njihove inkluzije i europske mobilnosti, akttivnog građanstva i volontiranja.

PARTNERSKE ORGANIZACIJE

Italija: osnovna škola Francesco Orestano

Slovenija: osnovna škola Dante Alighieri

Portugal: osnovna škola Agrupamento de Escolas de Barcelos

Srbija: Centar za pozitivan razvoj dece i mladihCEPORA

Hrvatska: Praktikum – centar za djecu i mlade

Različita socijalna i kulturna pozadina partnerskih organizacija, različiti nacionalni pristupi u pogledu obrazovanja djeteta, omogućit će polaznicima i organizacijama da razviju holistički, otvoreni i više europski pristup koji će moći postaviti temelje za izgradnju ne samo lokalne obrazovne zajednice, nego i međunarodne.

 

EDUCOM Palermo Praktikum Zagreb - Suradnja organizacija civilnog društva i obrazovnih institucija


OČEKIVANI REZULTATI

  • zaposlenici su povećali znanje i kompetencije o učinkovitim strategijama, metodama i aktivnostima koje mogu pridonijeti suzbijanju rizika od socijalne isključenosti djece u nepovoljnom položaju
  • uvedene su nove i inovativne intervencije i aktivnosti među onima koje obično nudi partnerske organizacije kao posljedica razmjene dobrih praksi ostvarenih tijekom projekta
  • povećana razina motivacije, bolji školski rezultati, poboljšanja u ponašanju većine djece uključene u lokalne projektne aktivnosti
  • stvorena je međunarodna multidisciplinarne mreža podrške koja se sastoji od profesionalaca, organizacija i škola zemlji partnerica projekta, koje bi mogle proširiti svoj domet u druge europske zemlje
  • stvoren je priručnika (uglavnom on-line) o izgradnji obrazovne zajednice s pregledom generaliziranih dobrih praksi iz projekta koji se odnose na školsko osoblje, organizacije civilnog društva koje rade s djecom i nastavnike, odgajatelje, pedagoge, psihologe, stručnjake za ekspresivne terapije, mlade radnike
  • proširene su lokalne obrazovne zajednice oko škola/organizacija, zahvaljujući aktivnom promicanju suradnje od strane partnerskih organizacija

 

erasmus+ program praktikum zagreb

Protekla događanja

ERASMUS + 3. STUDY VISIT BEOGRAD

Erasmus+ Praktikum Zagreb, CEPORA, Uniamoci Onlus
Zajedno s partnerima iz talijanske neprofitne organizacije Uniamoci, zaputili smo se u Beograd, gdje se od 23. do 27. ožujka održavala još jedna u nizu aktivnosti unutar K2 projekta Let’s…

ERASMUS+ 2. STUDY VISIT PALERMO

Erasmus+ Praktikum Zagreb, CEPORA, Uniamoci Onlus
Nakon rada i druženja u Zagrebu u cilju provedbe Erasmus+ projekta Let’s process some drama, naše Monika, Nikolina i Mateja zaputile su se u Palermo, gdje su se od 4.…

ERASMUS+ 1. STUDY VISIT ZAGREB

Erasmus+ Praktikum Zagreb, CEPORA, Uniamoci Onlus
LET′S PROCESS SOME DRAMA U ZAGREBU Startali smo s aktivnostima projekta „Let′s process some drama“! Od 11. do 15. veljače 2024. bili smo domaćini prvog u nizu studijskih posjeta Erasmus+…

10 GODINA PRAKTIKUMA :)

U 10 godina postojanja, puno je toga iza Praktikuma, edukativni programi, kreativne radionice, dječji tematski kampovi te još mnoštvo zabavnih programa koje ne možemo nabrojati na prste dvije ruke, sve…

EDUCOM BEOGRAD

Od 27. do 30. svibnja održali smo zadnji evaluacijski sastanak Educom projekta u Beogradu. Naši partneri iz Italije, Slovenije, Portugala, Srbije i mi iz Praktikum centra, sumirali smo 2 uspješne…

EDUCOM IZOLA

Zbrajaju se dojmovi s još jedne predivne Educom radionice! Ovog puta, zajedno s partnerima iz Italije, Portugala i Srbije, posjetili smo slovenski gradić Izolu gdje su nam domaćini bili naši…

EDUCOM BARCELOS

Nastavlja se naša poučna avantura, ovaj put u predivnom Barcelosu u Portugalu. Na zadnjem okupljanju, Zagreb su posjetili partneri iz Italije, Srbije, Slovenije i Portugala te uz pomoć našeg Davora…

EDUCOM U ZAGREBU!

U sklopu projekta Educom imali smo priliku ugostiti naše prijatelje iz Italije, Portugala, Srbije i Slovenije. Nakon prekrasna 4 dana u Palermu, red je došao na centar Praktikum i Davora…

PROVEDBA AKTIVNOSTI U ZAGREBU

Educom Zagreb Praktikum
Stiglo je vrijeme za provedbu aktivnosti i primjenu naučenog! Naša ekipa Praktikumovaca sudjelovala je na višednevnim treninzima u Beogradu s temom „Prevencija i primijenjena drama“ te u Palermu „Unutarnje i…

EDUCOM PALERMO #2

EDUCOM Palermo Praktikum Zagreb

Predstavnice Praktikuma Maja Milinković, Marija Pranjić i Nika Pereš sudjelovale su u višednevnom treningu „Unutarnje i vanjske strategije“ u sklopu projekta EDUCOM – edukacija zajednice u svrhu smanjenja rizika socijalnog isključivanja djece, sufinanciranog iz Erasmus+ programa Europske Unije.