EDUCOM Palermo - Praktikum Zagreb

Erasmus+ program – EDUCOM

EDUCATING COMMUNITY TO REDUCE THE RISK OF CHILDREN’S SOCIAL EXCLUSION (EDUCOM)

EDUCOM je dvogodišnje strateško partnerstvo financirano iz Erasmus+ programa, koje se temelji na razmijeni iskustava, metoda i strategija koje podupiru razvoj djece u osnovnoškolskom okruženju koja su u riziku od bilo kojeg oblika socijalnog isključivanja (manjine s emocionalnim, socijalnim, ekonomskim poteškoćama), a smanjenje tog rizika je ujedno i krajnji cilj projekta.

TRAJANJE PROJEKTA: 01. 09. 2019. - 31. 08. 2021.

UKUPNI IZNOS BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA PROJEKT: 148.054,00 eura

GLAVNI CILJ

Razmjena dobrih praksi; ovaj projekt je prilika da zaposleni i odgovorni u partnerskim organizacijama nauče učinkovite metode i aktivnosti koje se primjenjuju u radu s djecom kako bi se smanjio rizik od socijalne isključenosti, kroz suradnje organizacija civilnog društva i obrazovnih institucija u korist obrazovanja, uključivanja i osnaživanja djece u dobi od 6 do 10 godina.

Dokazano je kako izvannastavne aktivnosti pomažu djeci da uče, stječu vještine, socijaliziraju se, jačaju emotivno i iskoriste svoj pun potencijal. Kako škole nemaju uvijek resurse (vrijeme, financije, profesionalni suradnici) da same snose teret organiziranja takvih aktivnosti, razvijanje sinergije između različitih socijalnih aktera predstavlja snažnu potporu u smanjenju socijalne isključenosti. Zbog toga je glavna projektna aktivnost osmišljena u obliku 5 višednevnih obuka za osoblje svake partnerske organizacije; učitelje, edukatore, pedagoge, psihologe, stručne terapeute i ostale koji rade s mladima. Učit ćemo od naših partnera, razmjenjivati znanja i iskustva koja su se pokazala uspješnima u radu s djecom, razvijati nove vještine i metode te ih nakon toga primjenjivati na lokalnoj razini u radu naše organizacije. U tu eksperimentalnu fazu testiranja novih praksi uključit ćemo minimalno 40 djece koja su u riziku od socijalnog isključivanja.

EDUCOM Palermo Praktikum Zagreb - Suradnja organizacija civilnog društva i obrazovnih institucija


NOSITELJI PROJEKTA

Italija: Associazione Uniamoci Onlus

Associazione Uniamoci Onlus je neprofitna organizacija iz Palerma koja djeluje u području integracije i socijalne uključenosti djece, mladih i odraslih osoba s invaliditetom, njhova osnažavanja, međunarodnom promicanju njihove inkluzije i europske mobilnosti, akttivnog građanstva i volontiranja.

PARTNERSKE ORGANIZACIJE

Italija: osnovna škola Francesco Orestano

Slovenija: osnovna škola Dante Alighieri

Portugal: osnovna škola Agrupamento de Escolas de Barcelos

Srbija: Centar za pozitivan razvoj dece i mladihCEPORA

Hrvatska: Praktikum – centar za djecu i mlade

Različita socijalna i kulturna pozadina partnerskih organizacija, različiti nacionalni pristupi u pogledu obrazovanja djeteta, omogućit će polaznicima i organizacijama da razviju holistički, otvoreni i više europski pristup koji će moći postaviti temelje za izgradnju ne samo lokalne obrazovne zajednice, nego i međunarodne.

 

EDUCOM Palermo Praktikum Zagreb - Suradnja organizacija civilnog društva i obrazovnih institucija


OČEKIVANI REZULTATI

  • zaposlenici su povećali znanje i kompetencije o učinkovitim strategijama, metodama i aktivnostima koje mogu pridonijeti suzbijanju rizika od socijalne isključenosti djece u nepovoljnom položaju
  • uvedene su nove i inovativne intervencije i aktivnosti među onima koje obično nudi partnerske organizacije kao posljedica razmjene dobrih praksi ostvarenih tijekom projekta
  • povećana razina motivacije, bolji školski rezultati, poboljšanja u ponašanju većine djece uključene u lokalne projektne aktivnosti
  • stvorena je međunarodna multidisciplinarne mreža podrške koja se sastoji od profesionalaca, organizacija i škola zemlji partnerica projekta, koje bi mogle proširiti svoj domet u druge europske zemlje
  • stvoren je priručnika (uglavnom on-line) o izgradnji obrazovne zajednice s pregledom generaliziranih dobrih praksi iz projekta koji se odnose na školsko osoblje, organizacije civilnog društva koje rade s djecom i nastavnike, odgajatelje, pedagoge, psihologe, stručnjake za ekspresivne terapije, mlade radnike
  • proširene su lokalne obrazovne zajednice oko škola/organizacija, zahvaljujući aktivnom promicanju suradnje od strane partnerskih organizacija

 

erasmus+ program praktikum zagreb

Protekla događanja

EDUCOM BEOGRAD

Od 27. do 30. svibnja održali smo zadnji evaluacijski sastanak Educom projekta u Beogradu. Naši partneri iz Italije, Slovenije, Portugala, Srbije i mi iz Praktikum centra, sumirali smo 2 uspješne…

EDUCOM IZOLA

Zbrajaju se dojmovi s još jedne predivne Educom radionice! Ovog puta, zajedno s partnerima iz Italije, Portugala i Srbije, posjetili smo slovenski gradić Izolu gdje su nam domaćini bili naši…

EDUCOM BARCELOS

Nastavlja se naša poučna avantura, ovaj put u predivnom Barcelosu u Portugalu. Na zadnjem okupljanju, Zagreb su posjetili partneri iz Italije, Srbije, Slovenije i Portugala te uz pomoć našeg Davora…

EDUCOM U ZAGREBU!

U sklopu projekta Educom imali smo priliku ugostiti naše prijatelje iz Italije, Portugala, Srbije i Slovenije. Nakon prekrasna 4 dana u Palermu, red je došao na centar Praktikum i Davora…

PROVEDBA AKTIVNOSTI U ZAGREBU

Educom Zagreb Praktikum
Stiglo je vrijeme za provedbu aktivnosti i primjenu naučenog! Naša ekipa Praktikumovaca sudjelovala je na višednevnim treninzima u Beogradu s temom „Prevencija i primijenjena drama“ te u Palermu „Unutarnje i…

EDUCOM PALERMO #2

EDUCOM Palermo Praktikum Zagreb

Predstavnice Praktikuma Maja Milinković, Marija Pranjić i Nika Pereš sudjelovale su u višednevnom treningu „Unutarnje i vanjske strategije“ u sklopu projekta EDUCOM – edukacija zajednice u svrhu smanjenja rizika socijalnog isključivanja djece, sufinanciranog iz Erasmus+ programa Europske Unije.

EDUCOM U BEOGRADU

Educon Beograd - Prevencija i primijenjena drama
Naši praktikumovci Davor Kovač, Marija Pranjić i Nika Pereš sudjelovali su u višednevnom treningu „Prevencija i primijenjena drama“ u sklopu projekta EDUCOM – edukacija zajednice u svrhu smanjenja rizika socijalnog…

EDUCOM – početni sastanak u Palermu

EDUCOM Palermo - Praktikum Zagreb
Ovaj tjedan je u Palermu održan kick-off meeting na kojem smo upoznali predstavnike škola i organizacija iz pet zemalja s kojima ćemo sljedeće dvije godine surađivati na projektu EDUCATING COMMUNITY…